engl zaszloro zaszlohu zaszlocivek logo web

Amoba Alapitvany Fejlec 01

Kétórás képzés zajlott virtuális térben, a téma: az alulteljesítő tehetségek, előadó: Csemer Patrícia, Létra Egyesület, Magyarország. Az egyesület a nehezen vagy alulteljesítő gyermekek fejlesztésére szakosodott. Minthogy nagyon hasznos volt a képzés, röviden összefoglalom a lényeget.

A képzés négy tömbből állt:

1. állapotfelmérés, keretbe helyezés

2. belső blokkok oldására szolgáló technikák és eszközök

3. tanulási technikák fejlesztése

4. bemeneti mérések

1. Patrícia állapotfelméréssel indított: egyrészt hangulati, másrészt az alulteljesítő tehetségek helyi meghatározására vonatkozóan (hogyan értelmezzük, vannak-e esetek, ha igen, hogyan kezeljük, stb..). A helyi tapasztalatokra alapozva, összehasonlításképpen konkrét példákat mutatott be a saját szakmai gyakorlatából.

2. Az alulteljesítő gyermeknél külső és belső okok akadályozzák a kibontakozást. Ezért, szükség van olyan technikákra, eszközökre, amelyekkel oldani lehet a belső blokkokat (pl. önbizalom hiánya, alacsony önértékelés, félelem, lustaság) és a külső gátló tényezőket is (ösztönzés, biztatás hiánya, szociális helyzet, bizalmatlanság, barátságtalan környezet, passzivitás, stb..)

Javasolt és gyakorlatban sikerrel alkalmazott technikák:

- Folytasd, majd zárd le (mondókák, szólások befejezése, állapotra utaló mondatok befejezése) - csoportos gyakorlat, 5-10 perc

- Dicséretek fája (önbizalom erősítése, önértékelés javítása) - egyéni gyakorlat, 20 perc

- Képkártya használata, mint kifejező eszköz (nehezen megnyilvánuló, a kommunikációs készséget fejlesztő eszköz)

- Logikai kártyajáték (együttműködést ösztönző gyakorlat), 20 perc

Ezen didaktikai anyagok kereskedelemben is kaphatók, az őszi tematikus műhelymunkán majd bemutatásra kerülnek a gyakorlatban is.

3. Másik gátló tényezőt a nem megfelelő tanulási attitűd vagy ennek hiánya jelentheti. Ezért fontos ezzel is foglalkozni.

Javasolt módszer az

- Időmérleg - a gyermek részletesen beszámol egy napi tevékenységéről, pl. reggel 7-től másnap reggel 7-ig. Itt azonosíthatók a problémák a gyermek tanulásában.

- Heti tervező - a pedagógussal vagy szülővel közösen megtervezik egy hét programját, óra és perc pontossággal, hangsúlyt fektetve a házimunkára, és a minőségi tanulásra (nem a tanulási idő, hanem a tanulással eltöltött idő hatékonysága a fontos!!)

A program betartása folyamatos ellenőrzést és odafigyelést igényel a szülő vagy /és pedagógus részéről, azonban érdemes kitartani, mert alaposan megváltoztatja a tanulási - és nemcsak - szokásait a gyereknek, összeszedettebbé válik, jobban kihasználja az időt és így több ideje szabadul fel. Ezzel a módszerrel semlegesíteni lehet a kialakult rossz szokásokat is (pl. tétlenség, vagy haszontalanul töltött idő - mobilozás, internetezés).

A Játékos Lépő Kövek módszere is ebbe a kategóriába tartozik, az őszi műhelymunkán kerül bemutatásra.

4. A gyermekekkel a foglalkozások elkezdése előtt bemeneti méréseket végeznek, négy területen: kreativitás, figyelem, motiváció és társas készségek. Ez alapján történik az állapotfelmérés, kapnak egy alapinformációt a gyerekről, ami meghatározza a vele való fogllakozást a továbbiakban.

Az SzTT irodában rendelkezésre áll Dr. Balogh László tanár úr könyve, amely nagyon sok tesztet és kérdőivet tartalmaz, pontozással együtt, amelyet a pedagógusok eszközként igénybe vehetnek a munkájukban.

Az Alulteljesítő tehetségek fejlesztése az elfogadóbb és befogadóbb tehetségbarát táradalomért! c. projekt az Erasmus+  KA210-YOU - Kisléptékű partnerségek az ifjúság területén program támogatásával valósul meg.

Bereczki Kinga pályázati partner

Amőba Alapítvány

Screenshot 2023 06 20 10.04.49  Screenshot 2023 06 20 11.05.46

Screenshot 2023 06 20 11.42.14  Screenshot 2023 06 20 11.54.54

© Amőba Alapítvány
RO – 520014,  Sepsiszentgyörgy
Templom utca 1/A
Tel/Fax: +40-267-351 959

Háromszéki vállakozás

Webdesign, fejlesztés, karbantartás: Digital Studio