Az Amőba Alapítvány a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásának köszönhetően 2018. január-június periódusban egy interdiszciplináris tehetséggondozó program valósított meg Hargita és Kovászna megyékben, mely egy 3 napos tehetséggondozó táborral zárult Sepsibesenyőn.
A programba 2-8 osztályos diákok kapcsolódtak be 5 fős csapatokban egy irányító tanár segítségével, így összesen 10 csapat (50 diák és 10 tanár) vett részt a tevékenységekben. A diákok szabadon jelentkezhettek a programba, a beválogatás osztályfőnöki ajánlás alapján történt. Korosztály szerint 10 elemi és 40 gimnáziumi tagozatos diák vet részt a programban a következő helységekből: Sepsiszentgyörgy, Etéd, Lemhény, Csíkpálfalva, Ditró, Karcfalva. A műhelyfoglalkozások az iskolákban zajlottak délutáni foglalkozások formájában, heti rendszerességgel. A műhelytevékenységek különböző tehetségterületeken zajlottak, így: művészet,történelem, informatika és irodalom. A három hónapos foglalkozások gazdagító környezetet és egy állandó tanulási folyamatot biztosítottak a diákok számára, nagyon sok új ismeretre tehettek szert, úgy, hogy közben kipróbálhatták magukat saját kretivitásuknak és elképzeléseiknek megfelelően.A műhely egy nagy téma köré szerveződött, konkrétan a pozsonyi csata témájához, ennek körbejárásával, különböző területekről megközelítve fejlesztette a diákok kretaivitását, tudását, ismeretét és személyiségfejlődését, nemzeti öntudatuk erősítését. A három hónapos munkafolyamat végére a diákoknak egy pályamunkát kellett elküldeni, és végül a szakmai zsűri értékelése szerint az első három csapat vehetett részt a programzáró tehetséggondozó táborban, ők a lemhényi, csíkpálfalvi és ditrói diákok voltak.
A júniusi tábor szintén a pozsonyi csata témájához kapcsolódott, ez annyit jelent, hogy a tábor minden rendezvénye e téma égisze alatt zajlott. Az első nap egy rajzfilmes mozizással kezdődött az 1111 évvel korábbi eseményekről, melyet énektanulással tetőztek a Historica együttes “Pozsonyi csata” c. dalát próbálván átvinni saját hangszálainkra. A későbbiekben a kajakozás és tóban való lubickolásba is belefért egy rövid csatajelenet, a mászással egybekötött tirolizásba már több harci elemet sikerült bevinni. Második napon a rovással ismerkedtek a gyerekek. Ízelítőt kaptak a székely írás rejtelmeiről és szintjeiről az írás kezdeteitől, a képírástól az összerovásig, később egy rendkivüli hangulatú táncház vette kezdetét, de a korabeli harci öltözetek elkészítése is a gyerekek és kísérőik feladatkörébe tartozott.
A harmadik napon a pozsonyi csata kicsinyített mását vitték színre a résztvevők, melynek csatajelenetét a gyerekek egyhamar a tábor egyik fénypontjává avatták. Film készült belőle, a forgatáson a csapat minden tagja szívvel lélekkel beleadta magát a csata hitelességét kiemelendő. A lekesen és profi módon való részvétel a tevékenységekbe is igazolta, valóban tehetséges gyerekek tábora volt ez, az alkotás gyakorlata egy állandó folyamattá vált.
A program és különösen a tábor határozottan sikeres volt, mely a résztvevők írott visszajelzéseiből is kiderült. Mindenki nagyszerűen érezte magát, sok ismerettel és élménnyel gazdagodott. A résztvevő diákok igéretet tettek egytől-egyig, hogy a a tehetség- és egyéniségfejlesztés érdekében ezután is mindent beleadnak a meghírdetett programokba, pályamunkákba.
A program támogatója: Bethlen Gábor Alap ZRT